The Phoenix Critics Circle’s favorite is ‘The Favourite’

The Phoenix Critics Circle hosted its annual awards party on Dec. 14 at the Phoenix Film Foundation office, and the critics and their friends and family enjoyed a festive night of food, drinks, movie conversations and debates, and of course, the awards!

Yorgos Lanthimos’ “The Favourite” won Circle’s Best Picture award and also picked up Best Screenplay as well.

Ethan Hawke and Melissa McCarthy won the top acting awards for “First Reformed” and “Can You Ever Forgive Me?”, respectively, and here is the complete list of winners.

BEST PICTURE

  • The Favourite
  • First Reformed
  • Roma
  • A Star is Born
  • Vice

Winner – The Favourite

 

BEST DIRECTOR

  • Alfonso Cuaron, Roma
  • Yorgos Lanthimos, The Favourite
  • Spike Lee, BlacKkKlansman
  • Adam McKay, Vice
  • Paul Schrader, First Reformed

Winner – Alfonso Cuaron, Roma

 

BEST ACTOR

  • Christian Bale, Vice
  • Bradley Cooper, A Star is Born
  • Ethan Hawke, First Reformed
  • Rami Malek, Bohemian Rhapsody
  • John David Washington, BlacKkKlansman

Winner – Ethan Hawke, First Reformed

 

BEST ACTRESS

  • Yalitza Aparicio, Roma
  • Olivia Colman, The Favourite
  • Toni Collette, Hereditary
  • Lady Gaga, A Star is Born
  • Melissa McCarthy, Can You Ever Forgive Me?

Winner – Melissa McCarthy, Can You Ever Forgive Me?

 

BEST SUPPORTING ACTOR

  • Mahershala Ali, Green Book
  • Adam Driver, BlacKkKlansman
  • Richard E. Grant, Can You Ever Forgive Me?
  • Michael B Jordan, Black Panther
  • Sam Rockwell, Vice

Winner – Richard E. Grant, Can You Ever Forgive Me?

 

BEST SUPPORTING ACTRESS

  • Amy Adams, Vice
  • Claire Foy, First Man
  • Regina King, If Beale Street Could Talk
  • Emma Stone, The Favourite
  • Rachel Weisz, The Favourite

Winner – Regina King, If Beale Street Could Talk

 

BEST SCREENPLAY

  • Bo Burnham, Eighth Grade
  • Deborah Davis & Tony McNamara, The Favourite
  • Spike Lee, David Robinowitz, Charlie Wachtel and Kevin Willmott, BlacKkKlansman
  • Adam McKay, Vice
  • Paul Schrader, First Reformed

Winner – Deborah Davis & Tony McNamara, The Favourite

 

BEST SCORE

  • Nicholas Britell, If Beale Street Could Talk
  • Alexandre Desplat, Isle of Dogs
  • Ludwig Goransson, Black Panther
  • Justin Hurwitz, First Man
  • Thom Yorke, Suspiria

Winner – Nicholas Britell, If Beale Street Could Talk

 

BEST DOCUMENTARY

  • Free Solo
  • Minding the Gap
  • RBG
  • Three Identical Strangers
  • Won’t You Be My Neighbor?

Winner – Won’t You Be My Neighbor?

 

BEST ANIMATED FILM

  • The Incredibles 2
  • Isle of Dogs
  • Miral
  • Ralph Breaks the Internet
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

Winner – Spider-Man: Into the Spider-Verse

 

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

  • Burning
  • Cold War
  • Dogman
  • Roma
  • Shoplifters

Winner – Roma

 

BEST COMEDY FILM

  • Eighth Grade
  • The Favourite
  • Game Night
  • Sorry to Bother You
  • Vice

Winner – Eighth Grade

 

BEST SCIENCE FICTION FILM

  • Annihilation
  • A Quiet Place
  • Ready Player One
  • Sorry to Bother You
  • Upgrade

Winner – Annihilation

 

BEST HORROR FILM

  • Halloween
  • Hereditary
  • Mandy
  • A Quiet Place
  • Suspiria

Winner – Hereditary

 

BEST MOVIE BASED ON A COMIC BOOK OR GRAPHIC NOVEL

  • Ant-Man and the Wasp
  • Avengers: Infinity War
  • Black Panther
  • Deadpool 2
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

Winner – Spider-Man: Into the Spider-Verse

 

Special Achievement:  Best Action Film – Mission: Impossible – Fallout

 

 

Leave a Comment